Youtube gelirlerinin vergilendirilmesi ve şirket kuruluşu

Vergi dairesi tarafından yapılan incelemeler ve kesilen cezaların artmasıyla birlikte youtube kazançlarının vergilendirilmesi konusu yeniden çok karşılaştığımız sorular arasına girmeye başladı.

eŞirket ile şahıs işletmenizi online olarak kurabilir ve fatura kesmeye başlayabilirsiniz.

Youtube geliri elde edenler şirket kurmak zorunda mı? Limit var mı?

Türk vergi sisteminde elde edilen tüm kazançlar vergilendirilmektedir. Asgari ücret ile maaş alan bir kişi, düşük iş hacimli esnaf veya internet üzerinden gelir elde eden girişimciler limit olmaksızın kazançları üzerinden vergilerini ödemekle yükümlüdür. Dolayısı ile youtube üzerinden gelir elde ediyorsanız şirketinizi kurarak kazançlarınızı vergilendirmelisiniz.

Kazanç istisnası konusu nedir?

Yıllık olarak belirlenen arızi kazanç sınırları mevcuttur ve vergiden istisna edilen tutar olarak karşınıza çıkabilir ancak YouTube tarafından izlenme sayısı ve süresine göre kazandığınız gelirler vergi otoritesi tarafından “Reklam Geliri” olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla ister sponsorlarla anlaşıp videolarda sponsor reklamı yapılsın, isterse herhangi bir sponsor ile anlaşmadan sadece videoların izlenmesinden gelir elde edilsin, bu gelir “Reklam Geliri” olarak değerlendirilmekte ve Gelir Vergisi Kanununda yer alan 7 gelir unsuru arasındaki “Ticari Kazanç” hükümlerine tabi olmaktadır.

Bu şeklide gelir elde eden bir içerik üreticisinin, mahalledeki marketin ya da AVM’deki bir kahveci dükkanının vergilendirilmesinden farklı olmayacak şekilde vergi açılışı yaparak gelirlerini faturalandırması gerekir.

Youtube gelirlerine bağlı olarak ödemem gereken vergiler nelerdir?

Kazançlarınızı vergilendirmek için Şahıs şirketi kurduğunuzda KDV, Gelir Vergisi ve Yıllık Gelir vergisi ödemeniz gerekecektir. Dilerseniz bir işletmeniz sabit maliyetlerini kaleme aldığımız yazımızı inceleyebilirsiniz. Bir işletmenin sabit maliyetleri nelerdir?

Youtube Geliri Örnek Kazanç Hesaplaması

Aylık Kazanç: 10.000 TL
Ödenecek KDV: 1.525,42 TL
Net Kazanç: 8.474,58 TL

Videolarınıza bağlı gelirler yurtdışı izlemelerden geliyorsa bu kısım KDV’den istisnadır. Sadece yurtiçi izlemelere bağlı gelirleriniz için KDV ödemeniz gerekir. Fatura kesilmeden önce izleyici istatistikleri dikkate alınarak hesaplamalar yapılmalıdır.

Sponsorluk ve Reklam Geliri Örnek Kazanç Hesaplaması

Yukarıda yapmış olduğumuz hesaplamada youtube üzerinden elde ettiğiniz gelirler dikkate alınmıştır buna ek olarak videolarınıza almış olduğunuz reklam ve sponsorluklar için stopaj vergisi dahil edilerek fatura kesilmesi gerekir.

Reklam – Sponsorluk Bedeli: 10.000 TL
Stopaj Vergisi: 1.500 TL
KDV: 1.800 TL
Net Kazanç: 10.300 TL

Burada yer alan stopaj vergisi reklam veren şirket tarafından sizin adınıza vergi dairesine ödenecektir ve yıl sonunda ödeyeceğiniz vergiden mahsup ederek ödeyeceğiniz vergiyi azaltacaktır.

eŞirket olarak size sağlamış olduğumuz ön muhasebe programından TL ya da döviz cinsinden faturalarınızı kesebilir stopaj ve kdv hesaplamalarını otomatik olarak yaptırabilirsiniz.

eŞirket ile şirketini hemen kur

1 Comment

  1. merhaba anlamadığım şey vergi vermek için bi sınır varmı kazancta? yıllık bin tl kazanıyorsak?

Leave A Reply

Navigate