eŞirket ile Limited Şirket nasıl kurulur?

eŞirket  ile Limited şirket kuruluşu

Dijital şirketiniz için bütün ihtiyaçlarınızı tek bir çatı altında toplayan eŞirket ile gerekli değerlendirmeleri yaparak limited şirket kurmaya karar verdiniz. Peki bu aşamadan sonra ne gibi işlemler yapılacak ? Kaç gün sürecek ?

1.Gerekli Evrakların Sisteme Yüklenmesi

Şirket kurulumu için ilk aşama istenilen evrakların sisteme yüklenmesidir. Evrak kontrollerinden sonra alanında uzman çalışanlarımız sizlere dönüş yapacak ve ana sözleşme hazırlanması için ilk toplantımızı talep edecekler.

2. Vergi numarası Temini, Ana ( esas ) Sözleşmenin Hazırlanması

Evraklarınızın teslimi sonrası, gerekli başvurular online ortamda yapılarak potansiyel vergi numaranız temin edilir.  Adresiniz, faaliyetiniz, ortaklık yapısı, şirket yetkililerin ortaklara ve üçüncü kişi/kurumlara karşı sorumlulukları ve eklenebilecek diğer mevzuata aykırı olmayan hükümleri içeren ana sözleşmenizi uzmanlar eşliğinde hazırlayarak online şekilde ticaret sicilinin onayına göndeririz.

3.  Ticaret Odası Randevusu ve Tescil

Ana sözleşme hazırlandıktan sonra ilgili ticaret odasından randevu alınarak, ister sizinle birlikte, ister vekaleten sizin adınıza şirket kuruluş işlemlerinizi 1 gün içerisinde sonlandırıyoruz. Bu aşamadan sonra tüzel kişilik kazanan şirketinizin yetkili/yetkilileri için imza sirkülerini çıkararak üçüncü kişiler karşısında sahte işleme müsaade etmeden resmi adımlar atabilmesinin önünü açıyoruz.

4. E-Fatura/E-Arşiv başvuruları

Sizin adınıza, mali mühür başvurularını yapıyor, teslim sürecinin hemen ardından Gelir İdaresi Başkanlığı ile gerekli E-fatura/E-arşiv protokollerini sağlıyoruz.  Gelir İdaresinin onayının ardından E-fatura kesmeye hazırsınız.  Hem zamandan, hem maliyetten tasarruf edeceğiniz, aynı zamanda kağıt israfını engelleyerek doğayı koruyacağınız bu dönüşümün bir parçası olarak işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Leave A Reply

Navigate